Pre rodičov -  Ako postupovať pri pohovore pri hľadaní opatrovateľky?

       V prvom rade sa dohodnite na mieste stretnutia. Prvé stretnutie môžete absolvovať bez detí, ale viac Vám napovie správanie danej osoby okolo Vašich detí. Aj keď táto varianta môže byť trošku namáhavá a stresujúca, hlavne ak máte dieťa, ktoré vyžaduje stálu pozornosť.
Pri prvom stretnutí popíšte Vašu rodinu, hodnoty, metódy výchovy, a Vaše očakávania od opatrovateľky.
       V druhej fáze sa pýtajte otázky, ktoré Vás zaujímajú o danej osobe. Otázky by mali byť mierené na spoznanie povahy, záujmov, skúseností s opatrovaním a riešením krízových situácií. Ak má daná osoba predchádzajúce skúsenosti, opýtajte sa jej na predošlú rodinu a určité situácie, ktoré musela riešiť. To Vám môže pomôcť pri rozhodovaní. Ak Vám bude negatívne popisovať jej problémy s bývalou rodinou, treba zistiť podrobnosti danej situácie, aby ste si mohli spraviť objektívny pohľad na vec. Ak potrebujete strážiť deti v ranných hodinách, pýtajte sa na jej ranný režim, či je "ranné vtáča" alebo si rada pospí. To platí aj pri opačnej variante pri opatrovaní na večer. Taktiež by nemala chýbať otázka, čo ju motivuje byť opatrovateľka detí? Určite sú to peniaze, ale to nie pre Vás vyhovujúca odpoveď. Pýtajte sa na všetko čo Vás zaujíma, ide o Vaše dieťa, a Vy máte právo na výber. Ak máte pri sebe dieťa taktiež si všímajte, ako sa k nemu správa. Pri prvom kontakte s dieťaťom nie je vhodná priveľká pozornosť (dieťa by sa mohlo vystrašiť), ale určite ani totálna ignorácia Vašeho dieťaťa neurobí na Vás pozitívny dojem.
       Na záver: Riaďte sa Vašim inštinktom, sympatiami k danej osobe a jej skúsenosťami. Ak má referencie od predchádzajúcich rodín určite si ich overte a zistite viac informácii.

 

Pre opatrovateľky – Ako sa pripraviť na pohovor s rodičmi?

       Chceli by ste sa starať o deti a máte pred sebou stretnutie s Vašim potencionálnym “zamestnancom”? Ponúkame Vám zopár rád ako postupovať pri výbere detí (resp. rodičov). Niekomu sa môže zdať, že ako osoba, ktorá poskytujete prácu nemáte právo na výber, ale ste na omyle. Je dôležité vybrať si rodičov, s ktorými si budete rozumieť, a deti, ktoré budete opatrovať.
Tu je zopár rád:
1. Predložte jasne rodičom váš program, ktorý by ste rada poskytli ich deťom.
2. Pripravte si pred pohovorom zmluvu a zmieňte sa o nej. Zmluva Vás chráni pred neželanými situáciami (neskoré vyzdvihnutie dieťata) a taktiež poskytuje rodičom väčšiu dôverihodnosť a jasné podmienky spolupráce.
3. Pri stretnutí si všímajte komunikáciu dieťaťa a rodiča, aké majú väzby a kontakt.
4. Nesnažte sa ihneď brať dieťa do náručia. Komunikácia s dieťaťom by mala by zo začiatku opatrnejšia. Začínajte s milými pohľadmi, neskôr úsmevom, podávaním hračiek.....
5. Neopakujte sa a neprizvukujte ako milujete deti, rodič vycíti, či ste jeho dieťaťu sympatická.
6. Dajte rodičom čas na rozmyslenie, nesnažte sa urýchliť tento proces. Ak si Vás vyberú, určite sa Vám ozvú.
       Na záver Vám prajeme veľa úspešných pohovorov a dobrý pocit na duši, že možete deťom, ktoré opatrujete poskytnúť kúsok zo seba.